تبلیغات
تیروژ . . . - تارا جاف

تیروژ . . .

تو این وبلاگ بهترین ها را می بینید

« این سایت را حتمابه دوستان خود معرفی کنید »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

دوشنبه بیست و یکم دیماه سال 1388

تارا جاف

نویسنده: بهزاد   طبقه بندی: موسیقی، 

تارا جاف و هم آغوشی با هارپ

مختصری درباره هنرمند موزیسین کرد خانم " تارا جاف" ( Tara Jaff) شامل زندگینامه، آثار و عکسهایی از این هنرمند چنگ نواز...

 

تارا جاف در شهر بغداد از پدر مادری حلبچه ای( در کردستان عراق) متولد شده است. در بغداد و در دانشگاه موسیقی بغداد به تحصیل در رابطه با موسیقی کلاسیک و پیانو پرداخت.  او پس از مهاجرت از کردستان به علت  فشارهای حزب بعث بر خانواده اش ، از سال  1979در بریتانیا و در شهر لندن زندگی می کند.او در لندن به گروه چیلن(chilean) به عنوان خواننده پیوست او عضو گارگاه شعر و ادب مزوپوتامیا به نام زیپنج(zipang) است و همچنین عضو کمیته سازماندهی فستیوال فیلم کردی لندن است.

 تارا  پس از امتحان کردن سازهای مختلف ساز هارپ یا همان چنگ را که سابقه ای 5000 ساله دارد  برگزید. او اولین کسی است که این ساز را در موسیقی کردی استفاده کرده است و توانسته است با شیوه ای نو آن را در موسیقی هورامی (بخشی از موسیقی کردی) به کار ببرد.

تارا جاف  در بسیاری از جشنواره ها و فستیوال های موسیقی که در بریتانیا برگزار می شود به صورت تک نوازی شرکت می کند و به صورت گروهی نیز با بسیاری از موزیسین ها، خواننده ها و سراینده گان اشعار همکاری داشته است. 

او از یک ازدواج ناکام یک بچه دارد و پس از آن ازدواجی نکرده است.

مصاحبه  بی بی سی با خانم تارا جاف

صدای چنگ خانم " تارا جاف" بین اهل هنر لندن طرفداران زیادی داره.

در جلسات شعر یا کنسرتهای کوچک هنری تارا و چنگش هم زیبائی تصویری به جمع می بخشه و هم زیبائی صوتی. مخصوصا اینکه تارا به سبکی چنگ می زنه که شاید صدها سال پیش در ایران نواخته می شده.

در این روزها تارا در آستانه بیرون دادن آلبومی به اسم "دل دیوانه" است ( که قراره در ترکیه بیرون بیاد) و هم اجرای کنسرتی در مرکز لندن. در این آلبوم تارا از آهنگهای طایفه خودشون که به "هوره" معروفه استفاده کرده.

گفته می شه که هوره ( نوعی آواز و چه چه ) یکی از دست نخورده ترین سبکهای آواز کردستان و ایران باستانه. و به آوازهائی که اون حال و هوا خوانده می شه "هورامی" می گن.

بعد از ملاقات در بی بی سی در این باره با تارا صحبت کردم:

تارا جاف: سبک آواز هورامی به نظر ما یکی از اصیلترین سبکهای آواز کردیه. خوانندگان کرد وقتی که بخوان به سبک اصیل ودست نخورده آواز بخونن، هورامی می خونن. چون معتقدن که این روش خواندن، دست نخورده باقی مونده.

علت اینکه من سبک هورامی رو با چنگ همراه کردم اینه که چنگ خودش یک ساز باستانیه این منطقه است که متاسفانه از بین رفته، بنابراین صدای چنگ که یک صدای اصیل داره رو با این سبک آواز که خودش ریشه های باستانی داره ترکیب کردم.

فکر کردم که این اصیلترین سازیه که می شه با آواز باستانی هورامی نواخته بشه. با این کارم امیدوارم که شنونده صدائی رو بشنوه که هزاران سال قبل اجرا می شده.

خانم تارا الان ۲۹ ساله که به لندن مهاجرت کرده. فارسی بلد نیست ولی کردی و انگلیسی و ترکی رو به خوبی بلده. پدرش از حلبچه عراق و مادرش از ترکیه است.

تقریبا از همون سالهای اول مهاجرت به لندن چنگ کار کرده و برای احیای این ساز نوآوری هائی کرده.

کمی کوک هارپ ( چنگی که در موسیقی کلاسیک اروپا استفاده می شه ) رو تغییر داده و بعد سعی کرده که صدائی شرقی رو در هارپ زنده کنه.

از تارا پرسیدم که :

چطوری چنگ رو به روش شرقی می زنی ؟ جوری که آهنگهای کردی با اون اجرا کنی؟ چنگی که چند صد سالیه که از سازهای ایرانی بیرون رفته!

تارا جاف: دو چیز رو در مورد هر سازی رعایت کنید، اون ساز می تونه صدای اصیل شرقی بده.

یکی نوع ریتم یا ضربی که باهاش اجرا می کنم که با چنگ اروپائی خیلی فرق می کنه.

و دومین نکته مهم در دستگاه اجرا کردنه! یعنی ملودی های کردی باهاش اجرا میکنم بیشتر البته در دستگاه حجاز و نکته مهم دیگه اجرا با ناخنه که صدائی شبیه به صدای قانون یا سنتور ازش شنیده می شه و یک حس اصیل به این چنگ اروپائی می ده

به موسیقی چنگ تارا که گوش می کنیم صدای مخصوصی داره.

گاهی شبیه به موسیقی قرون وسطی اروپا می شه، گاهی کاملا شرقیه و با صدای دف و آوازهوره، اجرا می شه.

یکی از کارهای جدید خانم تارا همنوازی با عود و صدای خواننده کرد عراق آقای عدنان هستش. همنوازی و اجرائی که به کنسرت لندن ختم شده.

تارا جاف: حدود یکسال پیش بود که یک قبر دسته جمعی بزرگ در عراق کشف شد. از تلویزیون عراق شبکه الحره با من تماس گرفتن و گفتن که می خوان یک فیلم مستند درباره کشتارها و ظلمهائی که

نسبت به کردها و شیعه ها در زمان حکومت صدام حسین در عراق شده، مستندی بسازن و دوست دارن که موسیقی متن این مستند رو اجرا کنم.

من هم از هنرمند کرد عراق آقای "عدنان کریم" که به مقامهای موسیقی سنتی آگاهی کامل دارن، خواستم که قطعه ای رو برای من بخونه و روی کاست بفرسته.

دیگه در عرض یک هفته من هم یک قطعه چنگ برای این آواز ساختم و هم صدای خودم رو هم ضبط کردم و کار رو برای شبکه الحره فرستادم که این شروع کار مشترک من با عدنان بود.

در طول یکسال گذشته تارا و عدنان کارهای قدیمی و جدید کردی رو با چنگ و عود تنظیم کردن.

این کارها برای اولین بار در لندن اجرا می شه .محل اجرا مرکزی در لندن هستش که برای کنسرتها و سخنرانی های دوستانه و صلح طلبانه تاسیس شده.

تارا جاف: جمعه شب ۲۵ نوامبر(۴ آبان) ، با عدنان کنسرت مشترکی اجرا می کنم که بر اساس کارهای مشترکمون خواهد بود.

آهنگهای محلی کردی رو خواهیم زد و بیشتر کار موسیقی و صدای دوم با منه. بعضی از کارهای خود عدنان رو هم اجرا خواهیم کرد.

تصمیم گرفتیم که کنسرت در سالن "مرکز صلح و آشتی" در لندن برگزار بشه جائی که چندین سال پیش در اثر بمب گذاری "ارتش آزادی بخش ایرلند" بکل منهدم شد و دوباره بازسازی شد.

این یک مکان سمبلیک هستش و جائیه که می تونه نشانگر بازسازی یک کشور بعد از ویرانی باشه.

اسم آلبومم دل دیوانه است و قراره که تا دو ماه دیگه در ترکیه بیرون بیاد

در سایت تارا جاف می توانید بخشی از ترانه های او را گوش کنید

 

 

به زبان کوردی

هارپ که‌ به‌ کوردی و فارسی به‌ چه‌نگ ناسراوه‌، یه‌کێکه‌ له‌و ئامێره‌ موسیکیه‌ کۆنانه‌ی که‌ له‌ ناو موسیکی کوردی و ئێرانیدا تا سه‌ده‌ی 17 به‌ کار هاتووه‌و زۆربه‌ی شاعیره‌ کۆنه‌کانی ئه‌و سه‌رده‌مه‌ له‌ شیعره‌کانیاندا ناوی چه‌نگیان هێناوه‌.
 تارا جاف یه‌کێکم‌‌ له‌و موسیک ژه‌نانه‌ی که‌ سه‌ره‌ت
اموسیکی جیهانی کاریگه‌ری زۆری هه‌بووه له‌سه‌رم و زۆربه‌ی زۆری ئامێره‌ ژێداره‌کانم تاقیکردۆته‌وه‌‌، و چه‌نگی سۆمه‌ری و ناوچه‌ی میزۆپۆتامیا که ده‌گه‌ڕێته‌وه‌ بۆ‌ پێش5000 ساڵ  له‌مه‌وبه‌ر  کاریگه‌ری زۆری هه‌بوو له‌وه‌ی ئامێری چه‌نگ هه‌ڵبژێرم ‌ و به‌ تایبه‌ت چه‌نگی ئیرله‌ندی. من یه‌که‌م که‌سم ئه‌م ئامێره‌م له‌ موسیکی کوردیدا به‌کارهێناوه‌ و زیاتریش له‌ گۆرانی هه‌ورامیدا و به‌ شێوازێکی نوێ بۆ زیندووکردنه‌وه‌ی گۆرانی ناوچه‌ی هه‌ورامان.
من له‌ ساڵی 1976 وه‌ له‌ ووڵاتی به‌ریتانیا ده‌ژیم، و له‌زۆربه‌ی زۆری ڤیستیڤاڵه موسیکیه‌‌ جیهانیه‌کان له‌ به‌ریتانیا و ووڵاتانی تری ئه‌وروپا به‌ ته‌نیا وه‌ک ته‌ک نه‌واز،
و له‌گه‌ڵ ژه‌نیارانی تری کورد و بیانیش  به‌شداریم کردوه، هه‌روه‌ها له‌گه‌ڵ
که‌سانی تر وه‌ک گۆرانیبێژ، شاعیر، شێوه‌کار و حکایه‌تخوان.
به‌وه‌ی موسیک کاریگه‌ری زۆری له‌سه‌ر ده‌روونی نه‌خۆش هه‌یه‌ و هۆکارێکی باشه‌ بۆ چاک بوونه‌وه‌ی، من ئێساتا له‌و بواره‌دا کارده‌که‌م و له‌ چه‌ند جێگایه‌ک به‌ چه‌نگ موسیکی ئارم بۆ نه‌خۆشه‌کان
ده‌ژه‌نم....  ‌ 

یاران ........

له‌ سی دی  دڵه‌ی دێوانه‌م
ئاواز و هۆنراوه‌ی فۆلکلۆر

 

سیمفۆنیای گومان ......

له‌ سی دی  دڵه‌ی دێوانه‌م
ئاواز : تارا جاف
هۆنراوه‌: نه‌ورۆز عه‌باس....
ئه‌م گۆرانیه‌ پێشکه‌شه ‌به‌ گیانی ئه‌وانه‌ی به‌ ‌ بیری ته‌سکی کۆنه‌په‌رستیله‌ پێناوی شتنه‌وه‌ی شه‌ره‌فدا ده‌کوژرێن....

 

هۆره‌ .. میکس

هۆره‌ یه‌کێکه‌ له شێوازه‌کانی گۆرانی کوردی،و  به‌ چه‌ند جۆرێک له‌ چه‌ند ناوچه‌یه‌کی کوردستاندا ده‌ووترێت.
‌ هۆره‌ی جافی،  یه‌کێکه‌ له‌ جۆره‌ ناسراوه‌کانی هۆره‌ که‌ تایبه‌ته‌ به‌ هۆزی جاف..
ئه‌مه‌ یه‌کێکه‌ له‌ کاره‌کانی خۆم که‌ تێکه‌ڵکردنی هۆره و هارپه و ده‌فی ده‌ف ژه‌نی کورد هه‌ژار زه‌هاویم له‌گه‌ڵ به‌ کار هێناوه‌‌. ده‌نگی ئه‌م هۆره‌بێژه‌م له‌ کاسێتێکی  زۆر کۆنه‌وه‌  وه‌رگرتوه‌ که‌ له‌ ناو کاسێته‌کانی باوکمدا بوو.

 

ڕۆژێک له‌ شارێکی شێتدا ....

 ئاوازێکی خۆمه‌ به‌ هاوکاری چه‌ند هاوڕێیه‌ک له‌ ستودیوی بێ سنوور  نۆمارمان کرد:

هارپ.. تارا/ عود..رزگار ناسان/ درامز.. نهاد جه‌مشیر/ ڤیولین.. فه‌رهاد ساڵح

 

عه‌شقی دارێک......

له‌ چاوه‌روانیم له‌ وێستگه‌ی پاسێک و تێڕوانینم له‌ سه‌مای دره‌ختێک به‌ شنه‌ی با و یاری و هه‌ڵبه‌ز و دابه‌زی سمۆره‌یه‌ک له‌ سه‌ر لق و پۆپی دره‌خته‌که‌ ئه‌م به‌رهه‌مه‌ دروست بوو!!

 

بۆ ئه‌نفال ... له‌گه‌ڵ هونه‌رمه‌ند عه‌دنان که‌ریم
ئاواز: عه‌دنان که‌ریم
هۆنراوه‌: ڕه‌فیق سابیر
موسیک: تارا جاف

 
 

   

>

نویسندگان

آمار سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل مطالب ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
tirozh

بازی آنلاین