تبلیغات
تیروژ . . . - امروز اولین روز بهار سال(2715کردی )برهمه مبارک باد.

تیروژ . . .

تو این وبلاگ بهترین ها را می بینید

« این سایت را حتمابه دوستان خود معرفی کنید »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

چهارشنبه ششم اسفندماه سال 1393

امروز اولین روز بهار سال(2715کردی )برهمه مبارک باد.

نویسنده: بهزاد   

هه وال بر ده پی پیغمبری ئاناویه رده مانگو صفری ....

اورامان سرزمین خورشید است. اینجا «سرزمین اهورایی» و «جایگاه اهورامزدا» است. «هور» در اوستا به معنی خورشید آمده و «هورامان» جایگاه خورشید نیز معنی می‌دهد.
امروز جشن بر پای آتش نوروز در روستای پالنگان به نحوی زیبا و به یاد ماندنی برگزار شد. این مراسم سالهاست به عنوان یک رسم کهن در اوایل اسفند با برپایی مراسم خاصی برگزار می‌شود و مردم روستا با هماهنگی ریش سفیدان و بزرگان از مهمانان پذیرایی کرده و آنان را در جشن خود سهیم می‌نمایند. به علت وضعیت آب و هوایی آن مکان و روستاهای اطراف و شکوفه زدن درختان و رویش گلهای زیبا و شروع کار کردن بر زمین‌های زراعی در اسفند ماه مردم آن روز را یعنی اول اسفند شروع عید باستانی نوروز می‌نامند و دلایل تاریخی و مستندات بسیاری نیز دارند که آنها خود را پیرو آن عقاید و مستندات می‌دانند.
اسناد تاریخی نشان می‌دهند که کردستان بخصوص مناطق هورامان از هزاران سال قبل تا کنون محل زندگی انسان‌ها بوده است. اقلیم هورامان قبلاً به نام‌های هوری، کاسی، لولو و... و بعدها اورومون، اورامان، هورامان و گاهی گوران آمده است. اجداد هورامی‌ها به سومریان برمی‌گردد و زبان آنها آرامی بوده است که یکی از زبان‌های کهن بین‌‌‌‌النهرین است. ریشه زبان آرامی به زبان سامی شمالی برمی‌گردد. که از آن زبان و خطوط عبری، سریانی، نبطی، زبان و خطوط آسیای مرکزی و ...بوجود آمده است. آرامی‌ها در آن زمان برای اولین بار آتش را کشف کردند و به آن اور(ئه ور) می‌گفتند و اسم شهر خود را «اور» گذاشتند و از آن تاریخ تا کنون اور در میان آنان ارزشمند بوده است .اکثر شهرهای آنها بعد از کلمه اور پسوندی داشته مثل اورک، اورسا، اورشلیم، اورفه، اورارتو، اورمیه، اورومون. همه آن شهرها دارای تمدن مخصوص و مشترکی بوده‌اند که به آن تمدن اوری(هوری ) می‌گفتند.
پایتخت آنها اور بود و زبانی که با آن صحبت می‌کردند به نام آرامی مشهور بود. در میان حکومت‌های همسایه‌ی اوری‌ها زبان آرامی قابل احترام و ارزش بود. زبان آرامی بعدها از زبان گفتاری به زبان نوشتاری هم رسید که قدیمی‌ترین خط بین‌النهرین خط آرامی است ولی این زبان و خط به مرور زمان بر اثر تاخت و تازهای قدرت‌های دیگر بین النهرین مثل حکومت‌های اکد، آشور، هیتی، عیلامی و... کم کم در بسیاری از آن مناطق خصوصیات و زنده بودن خود را از دست داد و زبان‌های دیگر جای آن را گرفتند.

مریچلِ كُره خوا هیلیانیش پَیْ كَرو ؛ كنجشك كور خدا براش آشیانه می سازد ....برگرفته از پیج فیس بوک آقای فاضل قیطاسی

>
نمایش نظرات 1 تا 30

نویسندگان

آمار سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل مطالب ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
tirozh

بازی آنلاین