تبلیغات
تیروژ . . . - شهر روانسر

تیروژ . . .

تو این وبلاگ بهترین ها را می بینید

« این سایت را حتمابه دوستان خود معرفی کنید »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

دوشنبه بیست و یکم آذرماه سال 1390

شهر روانسر

نویسنده: بهزاد   طبقه بندی: شهرهای کردستان، 

موقعیت جغرافیایی شهرستان روانسر

شهرستان روانسر (نیکور باستان) در حدود ۵۵ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه و در دامنه کوه یله ور (کوهستان شاهو) قرار دارد. از ارتفاعات مهم اطراف آن می‌توان به ماه زرد، انجیره، شور و طاقه چرمی اشاره کرد. چشمه بزرگ سراب گنی خانی در روانسر سرچشمه اصلی رودخانه قره سو است. از دیگر رودخانه‌های اطراف آن یکی وشکه رو در شرق آن و دیگری گراب یا آوی خر در جنوب غربی آن است. بجز چشمه پر آب گنی خانی، دو چشمه سراب جاوری و سراب بروارین در نزدیکی روانسر واقع اند. آب و هوای آن نسبتاً سرد و مرطوب بوده و از میزان بارش سالانه چشمگیری برخوردار است. اقتصاد آن عمدتاً متکی به کشاورزی و دامداری است. شهرستان روانسر دارای یک بخش به نام بخش شاهو وسه دهستان به نامهای دولت آباد، حسن آباد و بدر آباد است. روانسر تا چند دهه پیش شامل روانسر و گرمه خانی بود که پس از انقلاب هر دو گسترش یافته وشهرستان روانسر امروزین را تشکیل دادند. علاوه بر این اراضی ما بین روانسر و شهرک روانسر نیز امروزه مسکونی شده که به زمین شهری مشهور است. از روستاهای اطراف روانسر می‌توان از بدر آباد، مسکین آباد، گل سفید، سر دم، بنچله، خانیله و کانی کبود نام برد. برخی از قدمگاهها و اماکن مقدسه اطراف روانسر ویس، سه سواره، هوری مرد، [بابا حیران] و شیخ سرا هستند.

سبب نامگذاری روانسر

تاکنون سبب نامگذاری این شهر به عنوان روانسرنظرات گوناگونی عنوان شده است که اکثر این این نظرات از سوی افراد نا اشنا  به زبان و واژه شناسی بوده است و بیشتر از سر ذوق و اعمال سلیقه شخصی بوده است که مهمترین انها را می گوییم:

1)روان سر(روان سه ر)rewansarروانگه rowanga(دیدگاه و تماشاه)+سرsar(سران وبزرگان):تماشاگاه بزرگان  

2)روان سرا(ره واسه را)روان(جان)+سرا(خانه):سرای جان و روح

3)روان سر(ره وان سه ر):روان(جاری)+سر(سر  کله)سر روان وجاری :محلی که سرهای زیادی در انجا بریده شده ودراب انداخته شده و مدتی روی اب شناور بوده است.

4)رونه سر(رونه سه ر)یا رون ه سه ر:روغن+سر:روغن بر سر می گویند حاکمی دراین شهر با ریختن روغن داغ بر سرمجرمان وسرکشان انان را شکنجه و مجازات کرده است

روان سر (رووان سه ر):مرکب ازسه جزء:رو(اب رودخانه)+ان(ادات جمع)+سر(سرچشمه)که به معنی سرچشمه رودها میباشد.

نتیجه:در مورد درستی کدام یک ازاین موارد نمی توان یکی را با به طور دقیق انتخاب کرد اما میتوان به اسانی بعضی از این نظریه ها را رد کرد  .اما مورد اخر یعنی سرچشمه رودها با توجه به دلایل زیر می تواند صحیح تر باشد :

نخست اینکه واژه رو (مخفف رود )در زبان کردی متداول می باشد ودر واژه هایی چون وشکه رو(رودخشک)  سه رو(اغاز و مبدا رود)جوان رو(رود زیبا)و....استفاده می شوند.

سر:نیز به معنای سرچشمه ومنبع می باشدمثلا واژه مرکب ان سراب  می باشد.

 

 

 

 

به ادامه مطلب بروید

آثار باستانی و جاذبه‌های توریستی

 

 

 روانسر دارای آثار پیش از تاریخی و تاریخی مهمی است و از این لحاظ درباستان شناسی غرب کشور جایگاه ویژه‌ای دارد. قدیمیترین آثار سکونت انسان در اطراف روانسر به دوره پارینه سنگی میانی تا فرا پارینه سنگی باز می‌گردد که بیش از حداقل از حدود ۵۰ هزار سال تا ۱۲ هزار سال پیش را شامل می‌شود که بقایای آنها در غارهای کولیان و جاوری و همچنین رودخانه گراب (آوی خر) یافت شده‌است. از دیگر کشفیات قدیمی روانسر یک دندان آسیای فیل است که مربوط به دوران یخبندان است و در نزدیکی شهرک روانسر کشف شده‌است. از آثار مهم دیگر روانسر تپه موسایی است که از اوایل دوره مس و سنگ (حدود ۷ هزار سال پیش) تا زمانهای اخیر مورد سکونت انسان بوده‌است. دخمه روانسر (گور صخره‌ای) یا تاق فرهاد نیز در دیواره کوه قله در شمال شرقی روانسر واقع است که به دوره هخامنشی باز می‌گردد. این دخمه شامل یک اتاقک کوچک است که ورودی آن به سمت شرق و مشرف به رودخانه وشکه رو است. نقش اهورامزدا، یک شخص روحانی و توده‌ای هیزم در سمت راست ورودی این دخمه دیده می‌شود. یک پایه ستون نیز در کنار سراب گنی خانی وجود دارد که احتمالاً هم زمان با دخمه ساخته شده‌است و نشان دهنده وجود یک کاخ یا سازه‌ای کوچکتر در نزدیکی چشمه در دوران هخامنشی است. همچنین گورستانی از دوره اسلامی با سنگ قبرهای کتیبه دار به خط کوفی در دامنه شمالی کوه قله وجود داشت که متاسفانه طی سالیان اخیر تابود شده یا به تاراج رفته‌است. در دوره آشور نیز روانسر یکی از پایگاههای این سلسله بوده که نیکور خوانده می‌شد.

 یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی و بسیار زیبای شهرستان روانسر غار قوری قلعه در بخش شاهو از شهرستان روانسر قرار دارد می‌باشد. غار قوری قلعه، بزرگترین غار آبی آسیا می‌باشد. این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر قرار دارد. قدمت آن به ۶۵ میلیون سال می‌رسد و تنها ۳۰ سال از شناسایی آن می‌گذرد و به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران، به ثبت رسیده‌است. در سال ۱۳۵۵ هجری شمسی یک گروه از غارشناسان انگلیسی و در سال ۱۳۵۶ و نیز گروه دیگری از غارنوردان فرانسوی موفق به کشف کامل این اثر شدند.

عمق حوضچه‌های این غار به ۱۴ متر می‌رسد همچنین دمای داخل غار۷ تا ۱۱ درجه‌است و در تمام فصول سال ثابت است. این اثر طبیعی دارای تالارهای زیبا در ۱۴۰۰متری و ۵۰۰ متری به نام‌های تالار مریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس می‌باشد.این غار یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی شهرستان روانسر می‌باشد

گوردخمه یا کوشک فرهاد روانسر

در داخل شهر روانسر و در جوار گورستان محل ، گوردخمه ای به طرف شرق و ارتفاع 35 متری از سطح قبرستان در سینه كوه كنده شده است. قسمت تسطیح شده شامل یك دیوار عمودی به عرض 3 متر و ارتفاعی در حدود 30/2 متر است.

    بخش فوقانی این فضای ایوان مانند به عمق 10 سانتی متر و در قسمت تحتانی  در حدود 81 سانتی متر می‌باشد . در دیوار انتهایی این ایوان ، قابی مستطیل شكل به عمق 20 سانتی متر ایجاد شده كه در حقیقت قاب ورودی گوردخمه محسوب می شود.  این ورودی به ابعاد 70*92 سانتی‌متر است كه به اتاقكی تقریباً مربع شكل منتهی می شود. با توجه به سوراخ هایی كه در دو طرف ورودی ایجاد شده به نظر می رسد كه این گوردخمه دارای درگاهی بوده است. اتاق این گوردخمه به طول 43/2 متر و عرض 2 متر و ارتفاع 64/1 متر می باشد .

    كف این اتاق فاقد هرگونه پستی و بلندی بوده و سقف آن مسطح است و در چهار جهت كه به دیوار ختم می شود با دیوار به شكل قوس هایی نا منظم ارتباط پیدا كرده ، بطوریكه  به سقف حالتی قوسی شكل داده است .

   در سمت راست مدخل ورودی دخمه ، نقوشی حجاری شده است . وضعیت نامناسب نقش برجسته امكان هر گونه توصیف قابل ذكری را نمی دهد اما با دقت زیاد می تون چهار تصویر در روی سطح تسطیح شده تشخیص داد .

          ۱-روشن تر از همه شكل تقریبی یك متوازی الاضلاع است كه ردیف های موازی آن  را به 13 قسمت تقسم می   كند و از وسط تصویر به شكل مورب تا قسمت راست پائین نقش ادامه می یابد .

        ۲-در حد فاصل تصویر متوازی الاضلاع و در ورودی بخش از نیم رخ یك شخص كه شیء را به صورت عمودی در   دست نگه داشته به چشم می خورد .

         ۳ ـ سومین نقش در بالای متوازی الاضلاع و درست در وسط كادر قرار گرفته است . كه تصویر انسان بالداری   می باشد كه پشت به در ورودی مقبره ایستاده است .

        ۴ـ دو صفحه مدور سمت راست نقش بالدار را می توان به عنوان چهارمین تصویر محسوب كرد .

         با توجه به نقوش حجاری شده در نمای این گوردخمه می توان آن را به دوره هخامنشی نسبت داد .

 
  
غار کاوات بزرگترین غار آبی جهان

این غار از جمله غارهای دیدنی و معروف استان می‌باشد كه در سلسله كوه‌های شاهو در شمال در نزدیکی روستای شبانکاره از توابع روانسر  و2 کیلومتری غار قوری قلعه واقع شده است. دهانه غار در ارتفاع 1660 متری از سطح دریا قرار دارد. در انتهای این محوطه بزرگ، شاخه اصلی غار، با دهانه كوچكتری شروع شده و از قسمت چپ شاخه اصلی، نهر كوچكی به اعماق سنگها فرو می‌ریزد. پس از 40 متر پیشروی، بركه‌ای به طول 15 متر و عمق 70 سانتی‌متر وجود دارد كه در بعضی جاها، عمق آن به 5/1 می‌رسد. در این قسمت غار به دوشاخه تقسیم می‌شود.  

شاخه سمت چپ بیش از 8 متر عمق ندارد ولی شاخه سمت راست حفره و مخزن آب زیرزمینی دارد.پس از گذشتن از این آب بركه آب دیگری وجود دارد كه 60 متر طول و20 متر عرض دارد و سقف آن در انتهای آب محو میشود٠

فعلاً تامین كننده بخش مهمی از آب شهر جوانرود می‌باشد . بهمین دلیل در حال حاضر دیدن فضای داخلی غار امكان ندارد . اما دیدن مدخل غار و حوالی آن خالی از لطف نیست. در اطرف غار نیز باغات مثمر ثمری قد علم کرده اند و سراب ها و چشمه های گوارایی خروشان هستند که تفرجگاه بسیار جالبی برای مسافرین می باشد.

غار کاوات بزرگ ترین غار آبی جهان است


غار قوری قلعه بزرگترین غار آبی آسیا

اثر طبیعی ملی قوری قلعه در ارتفاع 1650 متری بر دامنه کوه شاهو واقع گردیده است.این غار یکی از زیباترین غارهای کشور می باشد که دوستداران طبیعت را به خود جلب نموده است. وجود استالاگمیت و استالاکتیتها در غار بر زیباییهای آن افزوده است.آب غار جاری و مقدار آن تابع بارش درمنطقه است . غار قوری قلعه، بزرگترین غار آبی خاورمیانه است و این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر و در کنار جاده روانسر-پاوه قرار دارد.. بزرگترین غارآبی آسیا جزء شكیل ترین غار های در دّره مران (دره غارها) در ٨٨كیلومتری جاده كرمانشاه - پاوه در شمال روستای قوری قلعه قرار گرفته است.

بنابر گفته‌ی زمین شناسان،  دیرینگی غار قوری قلعه۶۵میلیون سال قدمت و سه‌هزار و ۱۴۰ مترعمق دارد وتنها ۳۰ سال از شناسایی آن می‌گذرد.

ژرفای حوضچه‌های این غار به ۱۴ متر می‌رسد همچنین دمای درون غار ۷ تا ۱۱ درجه‌است و در تمام فصول سال ثابت است و رطوبت نسبی آن را۸۹درصد اندازه‌گیری كرده‌اند.. این اثر طبیعی دارای تالارهای زیبا در ۱۴۰۰ متری و ۵۰۰ متری به نام‌های تالار مریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس می‌باشد.این غار یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی شهرستان روانسر می‌باشد.

غار زیبا و اعجاب‌آور قوری قلعه هفتمین اثرطبیعی ملی ایران است كه هرسال به ویژه در ایام نوروز گردشگران بی‌شماری را از سراسر جهان به سوی خود می‌كشاند.

در ۷۰۰متری غار آبادی وجود دارد كه در ایام دور قلعه‌هایی به شكل‌های مختلف آن را محاصره كرده‌اند و وجه تسمیه این غار یكی از همین قلعه‌هاست كه به شكل قوری بوده است.
غارنوردان آمریكایی، انگلیسی و فرانسوی قوری قلعه را در سالهای ،۱۳۳۶۱۳۴۵و ۱۳۶۳شمسی بررسی و تقریبا۵۵۰متررا از آن كشف كرده‌اند. همچنین در سال ۱۳۶۸شمسی ، حدود یكهزارو ۳۴۰متر از آن توسط غارنوردان كرمانشاه شناسایی و دو فاز برای آن در نظر گرفته شد.
درفاز نخست غار كه ۵۰۰متر طول دارد، دو تالار كوهان شتر و مریم شناسایی شد. دراین تالارها شكل‌های مختلفی ازجمله نیم‌رخ شتر، كوهان شتر، مار، طوطی، كركس، شیرسنگی، كاخ سفید، قلب، كشتی، برج پیزا، آسیه‌زن‌فرعون، (ابوالهول)، بابا نوئل، مجسمه فردوسی و مشابه تصویر حضرت مریم دیده می‌شود. فاز دوم غار نیز یكهزار متر طول دارد كه تالارهای نماز، بلور و عروس در آن كشف شده است. تالار نماز در ۵۵۰متری غار و در كنار این تونل قرار دارد. این تونل كه ۱۲متر طول و هشت متر عرض دارد، قسمت اصلی غار را تشكیل می‌دهد و به تونل برزخ شهرت دارد واز آنجا كه سقف تونل به آب چسبیده، مانع از ادامه حفاری ها شده است.
در یكهزار متری غار تالار بلور و در داخل تالار نیز حوضچه‌ای فوق‌العاده زیبا وجود دارد. وجود قندیلهای پرده‌ای در حوضچه كه با دست زدن به هركدام صدای یكی از آلات موسیقی ایجاد می‌شود، ازجمله دلایل این زیبایی است، به‌طوری كه بسیاری از جهانگردان و كارشناسان متفق القولند كه این حوضچه،زیباترین حوضچه دنیاست. تالار عروس كه یكی از هیجان انگیزترین بخشهای غار قوری قلعه است در هزار و ۵۰۰متری آن واقع شده،است. جنس سنگ‌های این تالار كریستال و براق و سفید بوده و كسانی كه برروی آنها راه می‌روند می‌توانند جای پای خود را ببینند.
وجود چهار آبشار به ارتفاع ۱۰تا ۱۲متر در هزار و ۷۰۰متری غار، زیبای آنرا به اوج می‌رساند.
قندیل های كریستال مانند نیز كه جنسشان از رسوبات آهكی است و از سقف آویزان شده‌اند در تمام طول غار خودنمایی می‌كنند و در بعضی نقاط طول قندیل ها به هشت متر نیز می‌رسد.
علاوه بر جذابیت و اهمیت اكوتوریستی قوری قلعه اشیایی نیز در آن كشف شده است كه از جمله آنها می‌توان به هشت عدد قاشق و بشقاب، چهارعدد كوزه بزرگ، یك عدد كوزه كوچك كه ۱۵سكه از دوران یزدگرد سوم و اواخر دوره ساسانی در داخل آن بوده و جمجمه سر انسان را نام برد.

علت نامگذاری غار به نام غار قوری قلعه در ٧٠٠ متری غار ابادیی قرار دارد كه در ایام قدیم اطراف این آبادی را قلعه های مختلفی در بر گرفته كه شكل یكی از این قلعه ها شبیه قوری بوده است. و امیزه ای از قوری و قلعه ، قوری قلعه به وجود می اید و به همین خاطر اسم غار از نام همین ابادی می باشد٠

تا حال كسی انتهای غار را كشف نكرده است ودر اصل غار بی انتها می باشد .طول تقریبی غار را ١٣ كیلومتر تخمین

زده اند.اثر طبیعی ملی قوری قلعه طی مصوبه شماره 202 مورخ 25/7/80 شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست

دین ومذهب:

اهالی مردم روانر اسلام وتابع مذهب تسنن و مقلد امام محمد شافعی می باشد البته مذاهب دیگری به صورت بسیار محدود در شهرستان روانسر وجود دارند که بیشتر مهاجر از استانهای دیگر می با شند ودر این شهر به سکونت می پردازند.مردم این شهر بسیار متدین وبا ایمان هستند به طوری که تعداد مساجد در این شهر بسیار چشمگیر می باشدو بنا ها واماکن مذهبی و تاریخی این شهر شاهدی محکم بر این ادعا می باشد.از اماکن و ارامگاه های مذهبی شهر روانسر میتوان به ارامگاه ویس القرن درمنطقه روانسر که بر روی کوهی مابین شهر روانسر و استان کرمانشاه است نام رد که همه ساله پذیرای مشتاقان وزائران زیادی می باشد و اهالی روانسر برایان مرقد عزیز احترام بسیاری را قائل اند تا جایی که در فرهنگ فولکلور برای ان نیز اشعار وترانه های زیبا یی را سروده اند

با بچینه سر وه یس بهخ تو به کاری             توبه له گشتی نه ک دلداری

با بچینه سر وه یس وه یس خو مانه            پرسیاری به که ین خه تای کاممانه

 با بچینه سه روه یس بلالینه وه               خه رمانی له گول بما لینه وه

بار گاه ویس به شکل بناهای دوره سلجوقی و بر ارتفاعات  کوهی به نام بیشه کو در محدوده روانسر واراضی کامیاران و برسر راه اسفالت کرمانشاه روانسر قرار دارد در مورد تاریخ این بنا اطلاعات زیادی در دست نیست

 

برخی دیگر از اماکن  مذهبی روانسر عبارتند از :سه سواره هوری مرد {بابا حیران} شیخ سرا  مرقد شیخ رسول دولت ابادمی باشند

بزرگان روانسر

از بزرگان این شهر میتوان به: [میرزا احمد داواشی] (شاعر)، شیخ محمد سعید نقشبندی

، (روحانی )سید محمد طاهر هاشمی(خوشنویس ونویسنده)ملا مجید موحدی(روحانی)

>

نویسندگان

آمار سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل مطالب ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
tirozh

بازی آنلاین